ثبت شرکت در چین

چین کشوری پهناور واقع در شرق قاره اسیاست مساحت این کشور حدودا ۹/۶  میلیون کیلومتر مربع میباشد و جمعیت ان طبق اخرین امار در سال ۲۰۰۶ میلادی نزدیک به ۱میلیارد و ۳۲۰ میلیون نفر بوده که حدود ۲۲% جمعیت کل دنیا را به خود اختصاص داده با توجه به میزان جمعیت بستر مناسبی را برای شرایط کاری بوجود اورده.

 

کشور هایی که با چین مرز مشترک داشته و همسایه اند کشور های افغانستان , تاجیکستان , ویتنام و هند میباشند. زبان رسمی این کشور ماندارین و پایتختش پکن میباشد. هدف از ارائه این مقاله کسب اگاهی های لازم در خصوص ثبت شرکت در چین میباشد.

پس از ورود چین به سازمان تجارت جهانی میل و رقبت زیادی نسبت به ورود تجار خارجی جهت سرمایه گذاری از خود نشان دادند, سرمایه گذاران با ثبت شرکت مسئولیت محدود در چین اولین گام فعالیتی خود را در این راستا برمیدارند. موسسه حقوقی راد ضمن ارائه کامل تمامی توضیحات در این زمینه به کلیه سوالات شما پاسخگو میباشد.

پروسه ثبت شرکت در چین چگونه صورت میگیرد؟

ایا با ثبت شرکت در چین میتوان اقامت انجا را هم داشت؟

وظیفه و خدمات دفتر واقع در چین چیست؟

شرکت تماما خارجی و یا مسئولیت محدود چه نوع فعالیتی را در چین انجام میدهند؟

مالیات شرکت ثبت شده در تهران به چه صورت حساب میشود؟

نماینده ی حاضر در دفتر نمایندگی میتواند اقامت خارجی داشته باشد یا اینکه باید مقیم همانجا باشد؟

اساسنامه ی شرکت های ثبت شده به چه صورت است و ایا امکان تغییر وجود دارد؟

چین توانسته زمینه مناسبی را برای تجار اماده کند تا تمامی شرکت ها از تمام دنیا بستر مناسبی را برای فعالیت پیدا کنند و در کار افرینی توانسته برترین کشور دنیا باشد.

هنگ کنگ و شانگهای مناطق ازاد تجاری در چین واقع گردیده اند که این بستر بسیار مناسبی برای سرمایه گذاران میباشد که بتوانند در بازار جهانی حضور پیدا کنند همچنین دولت چین ازین امر استقبال ویژه ای به عمل می اورند, شما متقاضیان عزیز قبل از شروع فعالیت باید بدانید که برای سرمایه گذاری ثبت چه نوع شرکتی در چین ارجعیت دارد,

برای شروع کسب و کار در چین به چندین راه زیر اشاره میشود:

 1. شرکتی که در چین ثبت شده و تماما خارجی میباشد و یا wofe
 2. شراکت در چین و یا pe
 3. سرمایه گذاری بصورت مشترک
 4. ایجاد شعبه یا نمایندگی
 5. شرکت هنگ کنگ

همینطور شما با تماس با مشاوران تخصصی ما در راد ثبت میتوانید از مشاوره لازم و اطلاعات کافی در خصوص امور ثبتی رقابت بازار ازاد جهانی در چین اطلاعات کافی را کسب نمایید با تماس با ما میتوانید از روند ثبت شرکت در چین قواعد و قوانین ان اگاهی پیدا کنید

ثبت نمایندگی در چین و یا REPRESENTATIVE OFFICE

احداث نمایندگی در چین احداث یک رابط بین شعبه اصلی یا همان شرکت مادر با سایر نمایندگی ها میباشد که در واقع ارتباط بین انها را مدیریت میکند نمایندگی که در چین به ثبت میرسد در واقع نمیتواند بصورت جداگانه و مستقل درامد حاصل شده را مالک شود یعنی درامد کسب شده متعلق به شرکت مادر میباشد و تمامی هزینه های نمایندگی به عهده شرکت مادر میباشد. دفتری که در چین تاسیس شده میتواند جهت تامین هزینه های شخصی مثل هزینه های دفتر حقوق کارمندان و … حساب مستقلی را تاسیس کند.

یکی از وظایف دفتر نمایندگی ایجاد ارتباط بین تجار و مصرف کنندگان و شرکت مادر و شعبات دیگرمیباشد وظیفه دیگر خدمات فروش و مدیریت بازاریابی و کنترل کیفیت محصول و اگاه سازی شعبه اصلی از وضع بازار را انجام میدهد.

برای تاسیس دفتر نمایندگی در چین نیاز به سرمایه اولیه ای نیست در صورتی که از مدت ثبت شرکت مادر دو سال گذشته باشد میتواند اقدام به احداث نمایندگی در اتباع خارجه کند یعنی باید دو سال از سابقه ان(تاسیس شرکت) گذشته باشد و تمامی مدارک ثبتی شرکت اصلی و تمام صورتحساب های مالی با مهر تاییدیه دارالترجمه ارائه شود و به تایید سفارت چین در ایران برسد

شرایط دفاتر تجاری در چین

برای تاسیس نمایندگی در چین باید ادرس محل بصورت ثابت باشد تا بتوانیم ادرس را قانونا اعلام نماییم. محل شرکت میتواند بصورت اجاره ای باشد که تمامی مدارک اجاره باید مورد تایید و کاملا بصورت قانونی باشد. تمامی شعبات باید ادرس مختص خود را دارا باشند و باید از اجاره نامه های سوری امتناع کنند چونکه خلاف قانون میباشد.

نماینده ی حاضر در دفتر

این سمت به کسی واگذار میشود که از سوی شرکت اصلی (مادر) تعیین شود. این شخص بصورت کامل اختیار تام از سوی شرکت مادر را دارد یعنی حق برداشت از حساب شرکت حق امضاء شرکت را دارد یعنی در واقع نوعی وکیل تام الاختیار میباشد. مشاوران ما به شما توصیه میکنند که شخصی را به عنوان نماینده انتخاب کنید که به تمامی مسائل تجاری و حقوقی چین اشنایی داشته باشد چونکه نمایندگی شما باید به حسابرسی ها و مالیات اشنایی داشته باشد زیرا مسایل مالیاتی بخصوص در بازار جهانی چین از نکات حساس و مهمی میباشد.

حسابرسی دفاتر نمایندگی و معافیت از مالیات

ازین رو که دفترهای نمایندگی حق تولید درامدی را برای شرکت اصلی ندارند میزان مالیاتی انها بر اساس سودی که از سهام شرکت حاصل شده محاسبه میگردد. دفتر های نمایندگی برای بررسی پرونده مالیلتی بهتر است که تمامی فاکتور ها و امور حساب رسی خود را نگه دارند.

ثبت شرکت مسئولیت محدود برای سرمایه گذاران خارجی

شرکت های با مسئولیت محدود به سه قسمت تقسیم میشوند

 1. شرکت هایی که مالکیت صد در صد انها در اختیار سرمایه گذارخارجی میباشد
 2. شرکت هایی که سرمایه گذاری میکنند از نوع تجاری خارجی
 3. شرکت هاییکه به صورت مشترک سرمایه گذاری میکنند

این شرکت ها که گفته شد به تمام سرمایه گذاران خارجی این اجازه را میدهد که بدون اینکه برای خود شریک چینی انتخاب کنند به فعالیت خود بپردازند و امور تولید توزیع خدمات تجاری و این قبیل کارها بپردازند. شرکت هایی که با مسئولیت محدود در چین مشغول به کارند باید از سوی دولت چین تایید شده باشند و یا فعالیت های تجاری بالا را مجاز بدانند

برای شرکت های با مسئولیت محدود حد اقل سرمایه ای که در چین در نظر گرفته شده سی هزار یوان معادل که معادل چهار هزار و هفتصد دلار میباشد که تحت نظارت نهاد قوانین مرتبط با فعالیت های تجاری میباشد, حال اگر سرمایه گذار خارجی بخواهد که شرکت بطور کامل در مالکیتش باشد در شرکت با مسئولیت محدود به نوع سازمان و فعالیت تجاری بستگی دارد مثلا برای شرکت های تجاری که در بخش تولید توزیع و تجارت فعالیت دارند سرمایه ای که مد نظر گرفته شده حدود یک میلیون یوان میباشد و هنگامیکه اقدام به ثبت میکنند در همان ابتدا باید تمام سرمایه اولیه را داشته باشند

فعالیت هایی که در محدوده شرکت با مسئولیت محدود کاملا خارجی در چین صورت میگیرد فعالیت هایی از قبیل مشاوره خرده فروشی بازرگانی فن اوری اطلاعات و….. و برای ثبت برخی از شرکت ها از قبیل بانکداری حمل و نقل و …. کمرین میزان سرمایه نیاز است.

دولت چین ورود و خروج ارز را کنترل میکند ازین رو به تمامی سرمایه گذاران خارجی توصیه میکند که بیشترین سرمایه ممکن را برای ثبت شرکت مد نظر بگیرند که از ۱۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ RMB حداقل سرمایه ممکن است حتی میزان سرمایه اولیه در شهر های چین متفاوت میباشد مثلا میزان سرمایه در پکن شانگهای  شنژن نینگبو سوژو متفاوت است همینطور سرمایه گذار طی مدت دو سال میتواند سرمایه اولیه خود را از زمان ثبت شرکت به مبالغ بالا برساند . میزان مالیاتی که از سال ۲۰۰۸ میلادی برای شرکت های خارجی در نظر گرفته شده ۲۵% میباشد که در صورت نیاز میتوانند انرا بصورت اقساط در چهار قسط پرداخت نمایند.

حداقل سرمایه ای که برای تشکیل شرکتWOFEدر چین نیاز است

حداقل سرمایه ای که برای ثبت شرکت WOFE نیاز است بسته به نوع فعالیت دارد مثلا جهت امور مشاوره ای و خدمات ۳۵۰۰۰ یورو میباشد که ۲۰% ازین مبلغ بعنوان سرمایه اولیه پرداخت میشود و ۸۰% مابقی ان طی دو سال توسط سرمایه گذار به شرکت تزریق خواهد شد , مثلا در امور تولید و تجارت ۵۸۰۰۰ یورو حداقل سرمایه اولیه ممکن میباشد که این هم به همین صورت است که ۲۰% کل مبلغ در ابتدا و ۸۰% مابغی طی دو سال به شرکت تزریق میشود بطور مثال برای ثبت شرکت در زمینه محصولات غذایی و اشامیدنی حداقل سرمایه که میتوان گذاشت ۵۰۰۰۰۰ RMB است که این هم بدین صورت میباشد که ۲۰% کل مبلغ در ابتدا و مابقی طی دو سال تکمیل میگردد.

مدارک و شرایط ثبت شرکت WOFE

مدارکی که برای ثبت شرکت در چین مورد نیاز است شامل گفته های زیر میباشد

 • ارائه گواهی INCORPORATION یا سندی که مورد تایید سفارت یا کنسولگری چین در خارج از کشور باشد و دو سری کپی از گذرنامه که مورد تایید کنسولگری یا سفارت چین باشد
 • رسید بانکی از بانک مرجع شخص سرمایه گذار
 • برای تاسیس نیاز به سه عضو شامل مدیر عامل شرکت مادر نماینده قانونی شرکت چینی و سرپرست شرکت که در چین است داریم
 • شش قطعه عکس در اندازه هایی که توسط نماینده شرکت اعلام میشود بهمراه رزومه نماینده شرکت
 • میزان سرمایه و حوزه فعالیت مشخص گردد
 • چند نام پیشنهادی برای شرکت
 • ادرس دقیق شرکت بهمراه اجاره نامه رسمی و یا قانونی یا اینکه سند مالکیت
 • مجوز رسمی از اداره ثبت شرکت ها
 • اخرین حسابرسی و گزارش سالانه شرکت مادر

مدارکی که گفته شد برای ثبت شرکت WOFE عالی و کامل میباشد ضمن گفته ها ی فوق این را هم باید بدانید که سرمایه گذار خارجی باید سرمایه مورد نیاز را محیا کند و کارمندان را هم مشخص نمایند همچنین مکان مورد استفاده هم باید مورد ارزیابی محیط زیست قرار گرفته و تایید شود و و لیست کاملی از تمامی تجهیزات و طرح کسب و کار را هم باید تهیه نمایید.

احداث شرکت با مسئولیت محدود با شراکت و سرمایه گذاری چینی

این قبیل از شرکت هایی که در چین فعالیت میکنند به دو صورت میباشند که از لحاظ ساختاری مشابه یکدیگرند ولی از لحاظ نوع فعالیت تجاری و ساختار سازمانی با یکدیگر متفاوت اند

 1. سرمایه گذاری که بصورت مشترک میباشد و بین دو طرف مساوی است
 2. سرمایه گذاری که بصورت مشترک قراردادی و شرکت تعاونی

در این نوع شرکت ها بیشترین سهم متعلق به شخص چینی میباشد و تنها درصدی از سهام به شخص خارجی جهت سرمایه گذاری داده میشود فعالیتی را که اینگونه شرکت ها انجام میدهند باید مورد تایید مقامات دولتی چینی باشد.

موسسه حقوقی راد با توجه به تمامی توضیحات جامعی که در این زمینه در اختیار شما قرار داده حاضر به پاسخ گویی تمامی سوالات و محتویات در این زمینه میباشد مشاورین ما تمامی امور ثبتی شما را چه در خارج از کشور و چه داخلی به بهترین نحو احسن و کوتاهترین زمان ممکن انجام میدهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *